Короткі хвилі

Радіоаматорська експедиція WFF–2012

На початку грудня 2012 року під час “Дня відкритих дверей” в Уманському національному університеті садівництва відбувся круглий стіл Фонду охорони природи і навколишнього середовища “Всесвітня Флора Фауна” та, присвячена цій події, радіоаматорська експедиція. Заходи проведено завдяки підтримці ректора університету професора О.О.Непочатенко, директора Національного дендропарку “Софіївка” професора І.С.Косенка та голови ради Уманського відділення Ліги радіоаматорів України Б.К.Гуцалюка. Ідея проведення радіоекспедиції належить Леоніду Вовченку UR5CJN.

У радіоекспедиції взяли участь відомі уманські короткохвильовики Ян Осадченко (UT5CO), Юрій Капустин (UR4CW), Леонід Вовченко (UR5CJN), Борис Гуцалюк (UT5CN), Олександр Мельник (US1CT), Йосип Трусиганов (US5CAQ) та інші.

Учасники експедиції перед входом в парк з боку Університету садівництва (зліва-направо): Йосип Трусиганов US5CAQ, Леонід Вовченко UR5CJN, Олександр Мельник US1CT, Юрій Капустін UR4CW та Ян Осадченко UT5CO.

На аматорській радіостанції зі спеціальним кличним знаком  EO5UFF, що діяла в корпусі кафедри плодівництва та виноградарства університету садівництва, було встановлено зв’язки азбукою Морзе і в телефонному режимі з радіоаматорами понад десяти країн світу. Для цього поблизу партерного амфітеатру парку “Софіївка” встановлено антени конструкції Яна Осадченка UT5CO та Олександра Кулікова UT5CZ, а в корпусі кафедри – надану Леонідом Вовченком UR5CJN приймально-передавальну радіостанцію.

Монтаж та підйом антени Inverted Vee ведуть (зліва-направо) Юрій Капустін, Микола Гуль та Йосип Трусіганов.

Борис Гуцалюк, Ян Осадченко та Юрій Капустін на даху університетської оранжереї збирають багатодіапазонну штирьову антену, яку надав Олександр Куліков UT5CZ.

Вигляд антенного поля з боку дендропарку «Софіївка».

Перші зв’язки позивним EO5UFF веде Юрій Капустін UT4CW.

З роботою радіоекспедиції ознайомилися аспіранти, студенти й майбутні абітурієнти університету.

Короткохвильове радіоаматорство в університеті має досить давні традиції з особливою активністю в 80-ті роки минулого сторіччя. Розпочалося все зі створення в той час самодіяльного студентського радіоклубу й відкриття колективної радіостанції на території тодішньої кафедри механізації. Власноруч сконструйовані короткохвильові антени й приймально-передавальна апаратура забезпечили встановлення радіозв’язків з аматорами усіх континентів і більш ніж ста країн світу. Високою активністю в той час відзначилися студенти Володимир Животовський UR5VAA, Олександр Максименко, Володимир Мельник, Віктор Криворучко, Сергій Гресько  та інші, гідно представляючи університет на різноманітних міжнародних, всесоюзних та республіканських змаганнях, здобуваючи нагороди і спортивні звання.

Фото на згадку перед корпусом кафедри плодівництва та виноградарства.

Хотілося б вірити, що з проведенням радіоекспедиції короткохвильове радіоаматорство отримає новий поштовх. Досягнення радіоспортсменів піднімуться на якісно новий рівень і будуть ще вагомішими, гідно представляючи наше місто як на республіканському так і міжнародному рівнях.

Текст і фото Олександра Мельника US1CT.

 

____________________________________________________________________________

2008 рік: підготовка до Чемпіонату України з радіозв’язку на коротких хвилях

В аматорському архіві US1CT збереглося відео, з якого відновлено окремі кадри про підготовку команди уманських короткохвильовиків у складі Бориса Гуцалюка UT5CN, Юрія Капустіна UT4CW, Володимира Шевчука UT3CW та Олександра Рибака UR5CIF до участі в Чемпіонаті України 2008 року.

Для цього на базовій колективній радіостанції UB4CWO (начальник Олександр Рибак UR5CIF) було зроблено ревізію антен на низькочастотні КХ-діапазони, доставлено й підготовлено комплект апаратури (трансивер надав Юрій Капустін UT4CW) та необхідну для обліку зв’язків документацію.

Олександр Рибак UR5CIF – начальник колективної радіостанції UB4CWO.

Суттєву допомогу в підготовці надав Микола Островський UT7CS, який свого часу був активним організатором матеріальної бази та діяльності самодіяльного радіоклубу «Умань» на вул. Піонтковського (з 1973 р.) і наступного приміщення клубу по вул. Леніна 20 (з 1979 р.), а також взяв активну участь у створенні мачтово-фідерної системи антени колективної радіостанції UK5CAP –базової у 1980-ті роки для радіоклубу «Умань».

Володимир Шевчук та Борис Гуцалюк ремонтують антену Inverted Vee

За ремонтом антен (зліва-направо): Борис Гуцалюк, Володимир Шевчук та Юрій Капустін.

Суттєву допомогу надав Микола Островський UT7CS.

Про хід підготовки розповідають Борис Гуцалюк UT5CN – голова Уманського відділення Ліги радіоаматорів України …

… Юрій Капустін UR4CW – активний учасник змагань, ведучий круглого стола Уманського відділення ЛРУ.

Діюча на UB4CWO антена 3EL QUAD 14 МГц і 4EL 21-28 МГц, сконструйована в 1980 р.на базовій у той час для радіоклубу «Умань» колективній радіостанції UK5CAP за проектом Олександра Мельника US1CT, ex RB5CT.

Доставлено підсилювач потужності.

Володимир Шевчук UT3CW (зліва) та Борис Гуцалюк UT5CN в процесі підготовки до змагань.

Юрій Капустін UT4CW за налагоджуванням апаратури.

Борис Гуцалюк UT5CN за підготовкою документації.

 

Текст і фото Олександра Мельника US1CT.