Ультракороткі хвилі

1990 р.: УМАНСЬКІ УЛЬТРАКОРОТКОХВИЛЬОВИКИ НА ЧЕМПІОНАТІ УКРАЇНИ «ПОЛЬОВИЙ ДЕНЬ»

Чудової літньої пори1990 року команда уманців у складі Яна Осадченка RB5CO (тепер UT5CO), Олександра Мельника RB5CT (US1CT) та Юрія Касьяна UB5CPU (тепер US5CPU) взяла участь в «Польовому дні» – традиційному чемпіонаті України з радіозв’язку на ультракоротких хвилях в польових умовах, використовуючи кличний сигнал RB5CO.

Технічну підтримку транспортом й електроагрегатом надав Уманський міський комітет ДТСААФ (тепер Товариство сприяння обороні України), а пересувний будиночок та пальне для електроагрегату – комітет ДТСААФ Уманського сільськогосподарського інституту (тепер  Національний університет садівництва). Фізичну і моральну підтримку здійснювали Микола Гуль (ex UR5CRJ) та інші члени колективної радіостанції UB4CWP Уманського сільськогосподарського інституту, базової для самодіяльного радіоклубу «Умань».

У процесі підготовки до змагань вирішено розташуватися коло геодезичної точки поблизу села Іванівки Уманського району, що за 15 км на північ від Умані.

Банер з кличним сигналом та складом команди.


Завантаження мачт з колективної радіостанції UB4CWP. На задньому плані 20-метрова вежа з триелементним «квадратом» на 14 та чотириелементним на 21 і 28 МГц, що пізніше перенесений на UB4CWO й використовується дотепер.

Рекогносцування на місцевості поблизу села Іванівки ведуть (зліва-напрвво)
Микола Гуль , Ян Осадченко та голова МК ДТСААФ.

Ян Осадченко «приймає» роботу з прокошування проходу до геодезичного пункту, яку люб’язно виконано трудівниками місцевого колгоспу.

Нарешті «автоколона» на місці призначення.

Антени й апаратуру – ламповий трансивер UW3DI з транвертерною приставкою та підсилювачем потужності надав Ян Осадченко UT5CO (ex RB5CO) – ініціатор участі в змаганнях і капітан команди, відомий в країні своїми досягненнями на ультракоротких хвилях.

З максимальною обережністю розвантажуються антени: Микола Гуль тримає «Хвильовий канал» на 430 МГц.

Регулювання антен ведуть Ян Осадченко та Микола Гуль («керує» голова міськкому ДТСААФ).

«Ребус» із кабелями розгадує Віталій Пастушенко (оператор UB4CWP).

Відповідальний та напружений момент підйому антен.

На робочій висоті встановлені на 144, 430 і 1215 МГц антени «інспектує» Олександр Мельник.

Не обійшлося без несподіванок. Електричний бензоагрегат після кількох безнадійних спроб запуску виявився непрацездатним, після чого розігралася справжня епопея з доведенням його до кондиції. Лише завдяки майстерності і терпінню Юрія Касьяна US5CPU (ex UR5CPU) після кількогодинної напруженої праці включно з шліфуванням клапанів, для чого в польових умовах розтирали бите скло, так необхідну електроенергію було отримано.

Безагрегат перетягували … автомобілем (зліва-направо): Микола Гуль, Юрій Касьян та Олександр Мельник.

Заправку вельми дефіцитним у той час бензином ведуть Юрій Касьян та Ян Осадченко.

Бензоагрегат уперто не запускається.

Юрій Касьян вирішує проблему повним розбиранням головки циліндра і шліфуванням клапанів, «цінні поради» надає Ян Осадченко.

Тимчасом під фаховим керівництвом Миколи Гуля  розгортається польовий харчоблок, чому прагнуть допомогти всі зголоднілі учасники експедиції.

Микола Гуль: «Буде класний борщ!».

Незайва допомога капітана команди Яна Осадченка.

Польовий борщ чудово усім смакує.

(На жаль фотоплівка з виглядом апаратури та епізодів змагань виявилася втраченою).

Результат виявився гідною компенсацією витрачених зусиль: командою RB5CO вперше на Уманщині виконано норматив «Майстра спорту СРСР» з радіозв’язку на ультракоротких хвилях.

Текст Олександра Мельника US1CT,

світлини відтворено з фотослайдів аматорського архіву US1CT.